Šachové sústredenie mládeže Podsúľová 2018

a

...

V dňoch 15.-17.6.2018, od piatku do nedele, sa v Poľovníckom Zámočku na Podsúľovej uskutočnilo Šachové sústredenie mládeže, ktoré zorganizoval Šachový klub Gemerská Poloma v spolupráci so Šachovým krúžkom ZŠ Zlatá Rožňava.

Šachového sústredenia sa zúčastnilo 9 detí, na ktoré dohliadali dospelí členovia ŠK GP a rodičia. Šachové sústredenie bolo zamerané nielen na šachové aktivity, ale aj ako víkendový letný tábor pre deti s množstvom mimo-šachových aktivít.

 

Animátorom sústredenia bol Róbert Szaszák, ktorý vedie deti na Šachovom krúžku pri ZŠ Zlatá a pripravil množstvo zaujímavých aktivít. Do programu deťom zaradil:

1.       šachovú prísahu, v ktorej si deti vyskúšali, aké je to byť v koži jednotlivých figúrok – od pešiakovej reťaze, cez skákanie jazdca vo vreci a strelcovú lukostreľbu až po ťažkopádnu, ale silnú vežu v podobe 3D puzzle. Šachová prísahu predčítanú dámou potom deti odprisahali i podpísali pred kráľom, ktorý ich pasoval za šachistov z Podsúľovej.

2.       jazdu zdatnosti, kde deti prešli stanovištiami ako hod mince do vedra z vodou, lukostreľba, kopanie na bránku, frisbee, chodúle, skákanie vo vreci, hod granátom, chôdza na drevených podrážkach s balónom medzi nohami, trojchodítko.

3.       šachová cestu, z knihy „Škola šachu netradične“, ktorou deti sprevádzali formou rozprávky jednotlivé šachové figúrky – každá z nich im zadala zaujímavú šachovú úlohu.

4.       šachové človeče, kombinujúce hod kockou a postupovanie po políčkach ako v klasickom človeče s riešením šachových úloh.

 

Šachové úlohy deti riešili nielen na klasických stolových šachovniciach, ale aj na veľkoplošnej šachovnici s exteriérovými šachovými figúrkami.

 

S čisto šachovou aktivitou zameranou na rozvoj šachovej hry detí nám prišli pomôcť pozvaní lektori šachu zo Šachy REINTER, n. o. z Humenného FM Tomáš Krak a Róbert Fiačan, ktorí si pre deti pripravili prednášku na tému šachové koncovky, šachové otvorenie a taktika s hlavným heslom: „šach, branie, napadnutie“ a riešenie šachových úloh. Deti mali možnosť si s lektormi zahrať aj simultánku. Veľkým prínosom bola aj diskusia trénerov pôsobiacich v našom klube s lektormi, kde sa preberalo množstvo tém ako správne viesť deti, aby šachovo rástli. Podľa vlastných slov lektorov, boli veľmi príjemne prekvapení šachovou úrovňou detí a ich disciplínou.

 

Súčasťou sústredenia boli aj samozrejmé táborové aktivity ako opekačka, či prechádzka nočným lesom, kde nás privítali húfy svätojánskych mušiek a ranná rozcvička. Deti strávili množstvo času hraním futbalu, lukostreľbou a hľadaním húb v okolí zámočka. Zaujímavým spestrením sústredenia bol turnaj v stolovej hre šúlen, ktorú si účastníci veľmi obľúbili.

...

a

...

O hladné brušká sa staral tím kuchárov a kuchtíkov z radov asistentov a rodičov. Kotlíkový guláš nám navaril Ján Gál, o kuchyňu sa starala Ivana Szaszáková a Ján Fabián. Okrem rezidentov na sústredenie zavítali aj hostia, ktorí s nami strávili príjemné chvíle počas dňa – členovia ŠK GP Ján Ciberaj, pán farár Štefan Magút, pani Helena Lacková so synom Vladom a ďalší.

 

Šachové sústredenie mládeže na Podsúľovej je prvým podujatím Šachového klubu GP tohto druhu a zapadá do vyššieho cieľa klubu, ktorý sa snaží o rozvoj šachovej mládeže v regióne Gemera. Po zhruba 3 ročnej pôsobnosti klubu sa nám postupne darí vytvárať zdravé jadro mladých šachistov a ľudského a materiálneho zázemia pre šachové aktivity v regióne. Šachové sústredenie je popri šachových tréningoch, šachových krúžkoch, prezentáciách a účasti na šachových turnajoch pre mládež v rámci celého Slovenska dôležitým článkom v komplexnom prístupe šachových nadšencov združených okolo nášho šachového klubu k rozvoju šachu mládeže na Gemeri.

 

Ďakujeme sponzorom, ktorí podporili naše šachové sústredenie či už finančne alebo vecne, menovite Obci Gemerská Poloma, firme Brantner Gemer a Mestským lesom Dobšiná. Veríme, že posúdia naše sústredenie ako aktivitu, ktorú je hodno podporiť aj v budúcnosti a ostanú nám v podpore verní.

 

Šachu zdar,

 

Ondrej Bašták Ďurán

predseda ŠK GP

...

Miesto pre Vašu reklamu

Komunálne voľby 2018

recepty

Rožňavské absurdity

Voľby do VÚC 2017

Priestory na podnikateľské účely na prenájom

útulok pre zvieratá

Ranč Jovice

Klub športovej kynológie - Rožňava

Autoškola Guľáš Jozef Rožňava

dopravná nehoda

Šípkarský klub Rožňava

...

Počasie Rožňava tu

...

Miesto pre Vašu reklamu

Poruchová služba NON - STOP PRÁCE VODA - KÚRENIE - KANALIZÁCIA

Staršie reklamy - klik TU.

Anketa

Aké máte skúsenosti s Úradom práce v Rožňave:

Minibager

vodoinštalatér

Miesto pre Vašu reklamu

faktúry Mesta Rožňava

MEDIÁTOR Mgr.; MSc. Erika Ocelníková

PNEUBOX

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Vstavané skrine

Kozmetický salón PERFEKT

Poruchová služba NON - STOP PRÁCE VODA - KÚRENIE - KANALIZÁCIA