Ako sa z falošných tenisiek robia originály?
...
Bratislavskí colníci sa stretli s podvodným konaním v prevádzke s obuvou, ktorá chcela napodobeniny známej značky jednoduchým spôsobom meniť na originálne výrobky. Colníci toto klamstvo odhalili a 59 párov tenisiek v hodnote viac ako 5 000 eur zaistili. Verejnosť vyzývajú k tomu, aby nezabúdala pri kúpe podobných výrobkov na základné rozdiely medzi originálnym výrobkom a falzifikátom.
Colníci Colného úradu Bratislava kontrolovali pred pár dňami predajňu a skladové priestory na Starej Vajnorskej. Našli 59 párov tenisiek, ktoré vykazovali podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva spoločnosti Adidas AG. Jednoduchou úpravou – odstránením dvoch pásikov – sa z falošných tenisiek mali stať originálne výrobky. V prípade, že by sa predali na trhu za pôvodnú cenu, predávajúci by zarobil viac ako 5 000 eur.
Podozrivú obuv colníci zaistili a požiadali o vyjadrenia zástupcu majiteľa ochrannej známky. Ten potvrdil, že ide o „fejky“. Takéto výrobky môžu byť zdraviu škodlivé. Na ich výrobu sa používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady. Výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou kontrolou. Spotrebitelia by mali mať na pamäti, že takouto kúpou podporujú organizovaný zločin, kriminalitu, šedú ekonomiku či detskú prácu.
Hoci výrobcovia napodobením vymýšľajú rôzne triky – ako to bolo aj v prípade tenisiek v bratislavskej predajni – sú známe jasné pravidlá, ako rozpoznať originál od falzifikátu. V prvom rade je to miesto predaja. Napríklad tržnice, čínske e-shopy a pod. nie sú vo väčšine prípadov zárukou predaja kvalitného značkového tovaru. Na výrobku si treba tiež všímať kvalitu materiálov a celkové prevedenie. Štítky a visačky sú ďalším znakom, podľa ktorého môžete odlíšiť napodobeninu od pôvodnej značky. Príliš nízka cena je podozrivá a rovnako balenie produktu prezrádza, čo sa ukrýva vo vnútri.
...
fssr
- prečítané 1586x