Dovolenkové suveníry

Bratislava Zlaté piesky

...

Leto sa nám nezadržateľne blíži a lietadlá z košického letiska už vypravili svojich prvých dovolenkárov za oddychom do rôznych letných destinácií. Ako si nepokaziť dobrý pocit pri návrate z dovolenky? Treba sa vyhnúť nepríjemnostiam na letisku pri vybaľovaní exotických suvenírov.

Skôr ako odídete na dovolenku, je dobré naštudovať si, čo podlieha ochrane medzinárodného dohovoru CITES. V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi rastlín a živočíchov úplne zakázaný a viac ako 30-tisíc je pod dohľadom colníkov podľa medzinárodného dohovoru CITES. Nie je vždy ľahké zistiť, ktoré suveníry si môžete kúpiť, preto upozorňujeme na podmienky pri tých najbežnejších:

Živé zvieratá - napr. papagáje, opice, hady, korytnačky alebo chameleóny možno nájsť v rôznych obchodoch pre turistov. Radšej si dvakrát premyslite či si domov doveziete živé zviera. Na ich dovoz potrebujete povolenia z krajiny vývozu aj dovozu. Povolenia sa vydávajú len v prípade, ak bol živočích legálne nadobudnutý.

Slonovina - obchod so slonovinou je prísne regulovaný a legálny len z niektorých krajín vývozu. Na trhu sa stále objavujú výrobky z nej, či už sú to sošky, šperky, alebo rukoväte tradičných japonských pečatidiel. Predovšetkým v Ázii a Afrike sa nenechajte nalákať na takéto suveníry – na ich dovoz potrebujete špeciálne povolenia.

Kožušiny - obchod s kožou a produktmi väčšiny druhov mačkovitých šeliem ako napr. jaguár, leopard a tiger je bez povolení zakázaný. Nekupujte preto kožušiny, kabelky alebo kabáty vyrobené z týchto druhov.

Výrobky z morských korytnačiek - všetky morské korytnačky sú chránené dohovorom CITES. Buďte preto opatrní pri kúpe korytnačích pancierov, celých vypreparovaných zvierat alebo náhrdelníkov, náramkov, hrebeňov, rámov na okuliare či inej bižutérie vyrobenej z pancierov morských korytnačiek. S takýmito výrobkami sa môžete stretnúť napr. na plážach juhovýchodnej Ázie.

Koža z plazov - aj mnohé druhy plazov, napr. krokodílov, leguánov, varanov či hadov sú chránené dohovorom CITES. Pod kontrolu spadajú aj výrobky vyrobené z kože týchto plazov, napr. topánky, kabelky, opasky, peňaženky alebo remienky na hodinky.

Orchidey a kaktusy - pod ochranu dohovoru CITES patria aj všetky voľne rastúce orchidey a kaktusy, ale aj cykasy a iné atraktívne tropické rastliny. Ak túžite po týchto rastlinách, overte si, či boli legálne nadobudnuté, alebo si radšej kúpte umelo vypestované.

Koraly - koralové útesy predstavujú veľmi zraniteľný ekosystém, od ktorého závisí existencia veľkého množstva morských druhov. Väčšina koralov je však dnes ohrozená aj preto, že sú vo veľkom používané na výrobu ozdôb a šperkov. Mnohé krajiny už zakázali ich zber, predaj a vývoz z voľnej prírody.

Tradičná čínska medicína - výrobky tradičnej čínskej medicíny môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ako je napr. tiger, nosorožec, kobra, ženšeň. Keďže dohovor CITES zahŕňa aj ochranu častí exemplárov, vzťahuje sa aj na výrobky, ktoré ich obsahujú.

Čo si teda z dovolenky môžete doviezť bez potreby špeciálnych povolení?

Podľa platnej legislatívy si bez povolení môžete z tretích krajín doviezť v osobnej batožine:

  • kaviár jeseterotvarých rýb (Acipenseriformes spp.) v maximálnom množstve do 125 g na osobu v prepravných obaloch označených v súlade s legislatívou;
  • dažďové palice vyrobené z kaktusov čeľade opunciovitých (Cactaceae spp.) v maximálnom množstve 3 na osobu;
  • ulity krídlatca veľkého (Strombus gigas) v maximálnom množstve 3 na osobu;
  • morské koníky (Hippocampus spp.) v maximálnom množstve 4 mŕtve exempláre na osobu;
  • lastúry druhov čeľade Tridacnidae spp. v maximálnom množstve 3 exempláre na osobu s celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 3 kg, keď exemplárom môže byť jedna neporušená ulita alebo dve spárované polovice.

...

fs sr

Miesto pre Vašu reklamu

Komunálne voľby 2018

recepty

Rožňavské absurdity

Voľby do VÚC 2017

Priestory na podnikateľské účely na prenájom

útulok pre zvieratá

Ranč Jovice

Klub športovej kynológie - Rožňava

Autoškola Guľáš Jozef Rožňava

dopravná nehoda

Šípkarský klub Rožňava

...

Počasie Rožňava tu

...

Miesto pre Vašu reklamu

Poruchová služba NON - STOP PRÁCE VODA - KÚRENIE - KANALIZÁCIA

Staršie reklamy - klik TU.

Anketa

Aké máte skúsenosti s Úradom práce v Rožňave:

Minibager

vodoinštalatér

Miesto pre Vašu reklamu

faktúry Mesta Rožňava

MEDIÁTOR Mgr.; MSc. Erika Ocelníková

PNEUBOX

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Vstavané skrine

Kozmetický salón PERFEKT

Poruchová služba NON - STOP PRÁCE VODA - KÚRENIE - KANALIZÁCIA