KAPITOLY KU KRITIKE UMENIA NA SLOVENSKU

a

...

Prednáška Mgr. Silvie L. Čúzyovej, PhD. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave

 

Dňa 20. apríla 2018 sa konala v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave prednáška s prezentáciou pod názvom Kapitoly ku kritike umenia na Slovensku. Prednášajúca Mgr. Silvia L. Čúzyová, PhD., ktorá je jednou z dlhoročných kurátorov výstavného projektu Rožňavské radiály, sa zaoberá  teóriou výtvarného umenia a prednáša aj na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.  V rámci svojho umenovedného výskumu sa zaoberá  históriou kritiky umenia na Slovensku. Tieto svoje poznatky a zistenia nám odprezentovala na prednáške v Galérii pred odbornou aj laickou verejnosťou:

„Ak ste však milovníkom súčasného umenia, oslovuje vás najaktuálnejšie dianie a s očakávaním sledujete najhorúcejšie novinky v oblasti umenia, používajúceho „vizuálny aj významový jazyk“ súčasnosti - terajšej, aktuálnej, našej doby, stojíte možno pred problémom. V rámci súčasného umenia nie je totiž jednoduché, ani jednoznačné, oddeliť skutočné umelecké hodnoty od módnych výstrelkov.“

Práve pomocou týchto myšlienok o súčasnom umení v kontexte s  Modernou a Postmodernou nám priblížila význam a dôležitosť kritika umenia, ako nášho pomocníka pri zorientovaní sa v labyrinte umeleckej tvorby:

„Kritik umenia je tým odvážnym prvolezcom, hazardérom aj dobrodruhom, ktorý sa ako prvý zaoberá nejakým výtvarným dielom, fenoménom, novinkou. Nikto pred ním ešte v tomto teritóriu nebol (okrem samotného umelca, ale ten často nemá od svojho diela - pochopiteľne - náležitý odstup), jeho názor a formulácie sú často tie úplne prvé.“

Na prednáške sa zúčastnili v hojnom počte nie len umelci a mladí výtvarníci, ale aj  laická verejnosť z Rožňavy a okolia, ktorí po prednáške živo diskutovali.

 

Gabriella Badin

...

a

Miesto pre Vašu reklamu

Komunálne voľby 2018

recepty

Rožňavské absurdity

Voľby do VÚC 2017

Priestory na podnikateľské účely na prenájom

útulok pre zvieratá

Ranč Jovice

Klub športovej kynológie - Rožňava

Autoškola Guľáš Jozef Rožňava

dopravná nehoda

Šípkarský klub Rožňava

...

Počasie Rožňava tu

...

Miesto pre Vašu reklamu

Poruchová služba NON - STOP PRÁCE VODA - KÚRENIE - KANALIZÁCIA

Staršie reklamy - klik TU.

Anketa

Ako ste spokojni s vysledkom volieb v Roznave?:

Minibager

vodoinštalatér

TOPP milett

Miesto pre Vašu reklamu

faktúry Mesta Rožňava

MEDIÁTOR Mgr.; MSc. Erika Ocelníková

PNEUBOX

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Vstavané skrine

Kozmetický salón PERFEKT

Poruchová služba NON - STOP PRÁCE VODA - KÚRENIE - KANALIZÁCIA