Košický kraj na recepcii v Berlíne ocenil aj nemecký vicekancelár
...
Nemecko patrí medzi najvýznamnejších strategických partnerov Košického samosprávneho kraja. Rozvoj bilaterálnej spolupráce, podnikateľských vzťahov, ale aj pritiahnutie nemeckých turistov na Slovensko boli témami včerajšej slávnostnej Štátnej recepcie v Berlíne. Exkluzívne sa na nej prezentoval Košický samosprávny kraj.
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nemecku zorganizovalo v Berlíne, pri príležitosti 25. výročia vzniku SR, recepciu pre osobnosti hospodárskeho, kultúrneho i akademického života, ale aj poslancov Bundestagu. Obvyklým termínom tejto štátnej recepcie je jeseň, hostiteľ – veľvyslanec SR v Nemecku Peter Lizák – sa však rozhodol usporiadať mimoriadnu slávnosť spojenú s výročím vzniku Slovenska. Tradične sa na týchto recepciách prezentuje jeden z ôsmich samosprávnych krajov, tentoraz to bol Košický samosprávny kraj. „Považujem za veľkú výsadu a česť, že práve pri príležitosti osláv štvrťstoročia existencie Slovenskej republiky sme mohli významným osobnostiam nemeckého spoločenského života prezentovať náš Košický región. Okrem stabilizovaného a silného investorského zázemia môžeme Nemcom ponúknuť aj raritne vysoký počet, až 18 pamiatok Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO do 100 minút z Košíc. Vďaka úspešnému leteckému spojeniu Košice – Kolín tak majú UNESCO na dosah aj nemeckí cestovatelia,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. V rozbehnutie ďalšej spolupráce, v záujme rozvoja vzájomných vzťahov, verí aj veľvyslanec P. Lizák.
Medzi asi 300 pozvanými bolo množstvo ľudí, ktorí v Košickom kraji pôsobili alebo dôverne poznajú jeho zákutia, ako Spiš, Slovenský raj či vinársku oblasť Tokaja. Okrem tokajských vín, prezentácie turistických predností a značky UNESCO NA DOSAH v podaní zástupcu Košice Región Turizmus, zožali mimoriadne pozitívne ohlasy aj cukrovinky od regionálneho výrobcu, spoločnosti Deva. „Pre rozvoj Košického kraja je dôležité prehlbovať kontakty s jednou z najsilnejších ekonomík Európskej únie. Ak nechceme, aby mladí ľudia utekali z domu na západné Slovensko alebo do zahraničia, musíme sa snažiť priťahovať pozornosť ďalších investorov do nášho regiónu. Zároveň by sme mali byť dostatočne sebavedomí a všetko to dobré a kvalitné, čo máme doma, ponúknuť zahraničiu,“ doplnil R. Trnka.
Hosťom recepcie bol tiež popredný nemecký politik, vicekancelár a minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel. Ocenil túžbu Slovákov po sebaurčení a odvahu z novembra 1989. Pripomenul, že bez Slovenska by dnes Európa nebola taká, akou je, a zdôraznil potrebu súdržnosti celej Európskej únie. Vyzdvihol aj hospodárske prepojenie Nemecka so Slovenskom a s úsmevom dodal, že nebyť Slovenska, po cestách by nejazdili nemecké autá.
... vucke ...
- prečítané 1321x