Máte doma školáka?
Pri výbere školskej tašky by rodičia mali zohľadniť predovšetkým hmotnosť dieťaťa, ale aj ergonomické tvarovanie a materiál, z ktorého je taška vyrobená. ,, Najmä najmenší školáci nosievajú neraz tašky, ktoré sú oveľa ťažšie ako by mali byť vzhľadom na ich vek,“ zdôrazňuje docentka MUDr. Jana Hamade, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. ,,Nadmerná záťaž z tašky zvyšuje riziko chybného držania tela a vzniku skoliózy. Ak sa nelieči včas, môže sa chrbtica poškodiť tak, že sa v dospelom veku už nebude dať napraviť.“
Pozor na kilogramy
Odporúčané maximálne hmotnosti školských aktoviek podľa ročníkov základnej školy:
a) žiaci 1. a 2. ročníka - 2,5 kg,
b) žiaci 3.a 4. ročníka - 3,5 kg,
c) žiaci 5. a 6. ročníka - 4,5 kg,
d) žiaci 7. až 9. ročníka - 5 kg.
Tieto hodnoty predstavujú zhruba 10 percent hmotnosti dieťaťa daného veku. ,,Rodičia by mali pravidelne kontrolovať, či dieťa v školskej aktovke nenosí zbytočnosti. Odľahčeniu tašky pomáha aj ak deti nemusia nosiť všetky knihy a pomôcky, prípadne, ak by školy mali k dispozícii dve sady učebníc pre každého žiaka,“ dodáva docentka Jana Hamade.
Dôležitý je tvar i materiál
Z hygienického hľadiska je najdôležitejšie, z akého materiálu je taška vyrobená, pri kúpe si overte, či má certifikát a či je vyrobená zo zdraviu neškodných materiálov. Ideálne je, ak je čo najľahšia, ak kopíruje prirodzený tvar chrbtice a zaisťuje dieťaťu stabilitu. Všímajte si tiež popruhy, nesmú byť veľmi úzke a majú byť nastavené tak, aby chrbát neťahali. Dieťa má tašku stále nosiť na oboch pleciach, nie iba na jednom.
Odbor hygieny detí a mládeže a Referát komunikačný Úradu verejného zdravotníctva
- prečítané 945x