Mladíka pohrýzla vretenica, ratovali ho vrtuľníkom
Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny bola privolaná k turistovi, ktorého pri Chate pod Chlebom v Malej Fatre pohrýzla do ruky pravdepodobne vretenica. Následkom toho mu začala celá horná končatina opúchať. Lekár leteckých záchranárov bol k 23-ročnému pacientovi vysadený z paluby vrtuľníka pomocou lanovej techniky.
Na mieste mu poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie a po evakuácií z terénu bol počas medzipristátia preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky prevezený do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.
Vretenica obyčajná je najrozšírenejším hadom na svete , zároveň však jediným jedovatým hadom, ktorý sa vyskytuje na Slovensku. Vretenica sa živí predovšetkým drobnými hlodavcami, ktoré zabije svojim jedom. Má ho však pomerne málo, pre človeka teda spravidla nepredstavuje smrteľné ohrozenie. Udáva sa, že zdravý dospelý jedinec nemusí po uštipnutí vretenicou pociťovať žiadne vážne príznaky. V ohrození sú tak predovšetkým malé deti, seniori a osoby chronicky choré. Jedná sa napríklad o pacientov so zníženou imunitou, alergiou či srdcovými ochoreniami.
Príčiny uštipnutia vretenicou
Vretenica útočí vždy iba v sebaobrane. Nie je evidovaný žiadny prípad, kedy by tento had cielene zaútočil na človeka. K útoku dochádza najčastejšie v letných mesiacoch, napríklad pri zbieraní čučoriedok alebo hubárčeniu. Niekedy môže dôjsť ku kontaktu s vretenicou aj tak, že na ňu človek šliapne.
Príznaky uštipnutia vretenicou
Príznaky po uštipnutí vretenicou sa prejavujú rôzne v závislosti na stave uštipnutého. Vretenica zanechá na koži dve alebo štyri malé otvory, ktorými do tela vnikne jed. Rana opúcha, sčervenia a chorý pociťuje lokálnu bolesť. Následne dochádza k zväčšeniu lymfatických uzlín a bolestiam brucha. Chorý je malátny, pociťuje nevoľnosť, ktorá môže byť nasledovaná zvracaním.
Diagnostika uštipnutia vretenicou
Vzhľadom k charakteristickému vzhľadu nie je ťažké rozoznať vretenicu od ostatných hadov, ktorí sa v republike vyskytujú. Tiež typický počet dierok po uhryznutí pomôže odlíšiť uštipnutie vretenicou od útoku iných zvierat, napríklad hmyzu.
Liečba uštipnutia vretenicou
Spočiatku je nevyhnutne dôležité postihnutú osobu upokojiť a zabezpečiť jej úplný telesný pokoj. Ranu sa odporúča vydezinfikovať a prelepiť sterilným krytím. Končatinu treba znehybniť a chladiť. Potom je nutné zariadiť transport chorého na odbornéošetrenie.
- prečítané 1987x