Mojim národom. Príbehy z veľkej vojny
...
Dňa 9. 9. 2015 sa v Galérii Baníckeho múzea uskutočnila vernisáž putovnej výstavy Mojim národom. Príbehy z veľkej vojny. Výstavu otvoril riaditeľ múzea, Mgr. Pavol Lackanič, ktorý srdečne privítal prítomných a poďakoval každému, kto sa podieľal na tom, aby túto výstavu so vzácnym historickým charakterom mohlo Slovenské národné múzeum – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku nainštalovať v našich galerijných priestoroch.
Po úvodných myšlienkach odovzdal slovo kurátorovi výstavy, Jánosovi Hushegyimu, ktorý pripomenul, že okrem iných kultúrnych inštitúcií na ňu prepožičalo vzácne zbierky aj Banícke múzeum v Rožňave.
Následne výstavu v krátkosti predstavil:
„Vďaka úspešnému projektu spustilo Slovenské národné múzeum – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku ešte v roku 2013 celoštátnu zbierku. Išlo o digitalizačnú kampaň, ktorej cieľom bolo zmapovať existujúce dokumenty a pamiatky 1. svetovej vojny. Do zbierky sa zapojilo viacero domácich aj zahraničných inštitúcií. Zo zdokumentovaných spomienkových predmetov, fotografií, pohľadníc a ďalších materiálov vznikla putovná výstava s názvom: „Mojim národom. Príbehy z veľkej vojny“.
Putovnú výstavu môžeme rozdeliť na dva väčšie celky. Prvá časť umožňuje nahliadnuť do vojnového diania prostredníctvom konkrétnych ľudských osudov a rodinných príbehov. Medzi našimi osobami figuruje profesionálny vojak – absolvent dôstojníckej akadémie, známy literát, miestny historik, ale aj jednoduchý roľník či kvalifikovaný robotník.
Druhá časť expozície predstavuje tradičnú putovnú výstavu, pozostávajúcu z ôsmich tematických celkov, ktorá je obohatená rozsiahlou zbierku muzeálnych predmetov. Okrem toho, že chronologicky a tematicky približuje 1. svetovú vojnu, prezentuje aj udalosti, spájajúce sa s územím dnešného Slovenska (napríklad zajatecké tábory na Žitnom ostrove, alebo vpád ruských vojsk).
Medzi inštalácie, ktoré navodzujú atmosféru bojísk, boli vďaka Maďarskému národnému digitálnemu archívu a Filmového ústavu zaradené aj projekcie hodnotných archívnych filmových záberov.
Prezentovaný výstavný materiál a ďalšie výsledky digitalizačnej kampane nájdete na internetovej stránke www.1914.sk a na facebookovej stránke Spomienky z 1. svetovej vojny.“
Otvorenie výstavy spestrili svojím vystúpením pedagógovia Základnej umeleckej školy v Rožňave Marietta Roxerová a Peter Henriczi.
Výstavu si môžete pozrieť do 3. novembra 2015, potom poputuje do ďalších miest na Slovensku.
Gabriella Badin
...
- prečítané 1465x