Ojóóój, ta to čo?
...
Nášmu čitateľovi sa podarilo nafotiť obra motýľa v okolí Tornale. Tohto motýľa sa netreba obávať, zatiaľ sa vyskytuje u nás zriedkavo.
Okáň hruškový (Saturnia pyri) je druh nočného motýľa z čeľade okáňovité (Saturniidae). Rozšírený je v južnej, juhovýchodnej a strednej Európe, v Malej Ázii, v Iráne a na Kaukaze. Húsenice dorastajú do dĺžky 12 – 15 cm. Dospelý jedinec dosahuje rozpätie krídel 10 – 20 cm a v strednej Európe ide o najväčší druh motýľa.
Vyskytuje sa v teplých oblastiach, hlavne v ovocných sadoch a záhradách, kde nachádzajú hostiteľskú rastlinu jeho húsenice. Tie sa živia listami jabloní, hrušiek a čerešní.
Druh nie je natoľko rozšírený, aby spôsoboval škody. Húsenice rýchlo rastú, a keď sa nevedia zmestiť do kože, tak sa jednoducho zvlečú. Počas toho sa zmení ich farba z čiernej na zelenožltú.
Motýle neprijímajú potravu a ich jedinou povinnosťou je založenie potomstva. Okrem veľkosti upúta aj sfarbením krídel, na ktorých sa nachádzajú veľké oči podobné očiam dravcov alebo mačky. Ide o ochranný mechanizmus používaný na zastrašovanie nepriateľa. Pár očí zmätie predátora natoľko, že motýľ získa čas na únik.
Foto: Ján Laššák
...
- prečítané 1803x