Zaujímavá múzejno-pedagogická hodina k výstave Faleristika pre každého
...
V rámci múzejno-pedagogickej hodiny k výstave Faleristika pre každého sa vo štvrtok a piatok (14. - 15. apríla 2016) konala v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave komentovaná prehliadka výstavy so zaujímavou prezentáciou. Výstava vznikla v spolupráci so Slovenskou faleristickou spoločnosťou.
Počas prvého dňa previedla výstavou žiakov osemročného gymnázia Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave jej kurátorka Petronela Bodnárova. Žiaci sa dozvedeli o faleristike ako pomocnej historickej vede, ktorá sa zaoberá viditeľne nosenými vyznamenaniami, ich históriou, spôsobom udeľovania či nosenia. Zaujali ich nie len samotné vyznamenania, ale najmä originálne krabičky, v ktorých sú uložené a udeľovacie dekréty napísané novogotickým ozdobným písmom, ktoré sa žiaci pokúšali prečítať. Najväčšia pozornosť však bola venovaná dobovým fotografiám Rožňavy z roku 1938, kedy bola obsadená maďarským vojskom; a vojenským preukazom a knižkám, ktoré boli jedinou ozajstnou legitimáciou vojaka základnej vojenskej služby. Čo sa medailí týka, najviac obdivované boli Plakety profesora MUDr. Jana Janského (hovorovo Janského plakety) ako ocenenie odovzdávané bezpríspevkovým darcom krvi. Po prezretí výstavy nasledovala PowerPointová prezentácia, pomocou ktorej ich kurátorka previedla aspoň z časti zaujímavými zbierkami uloženými vo fonde histórie Baníckeho múzea v Rožňave. Z prezentácie pútali pozornosť historické fotografie s rôznymi témami ako Veľká noc, Vianoce a pohľadnice zemepisné. Návštevníkov zaujali najmä z obdobia prvej svetovej vojny, na ktorých sú reálne zachytené udalosti z frontu a vojaci aj pri tých najbežnejších činnostiach. Zaujímavosťou bola cestovná legitimácia Uhorských kráľovských železníc a preukážka totožnosti ako „predchodcov“ dnešnej cestovnej preukážky a občianskeho preukazu. Vďaka dobovým fotografiám, bankovým šekom, či pokynom Konzulátu USA pre žiadateľov o víza bolo žiakom priblížené vysťahovalectvo na začiatku 20. storočia.
V piatok, 15. apríla 2016, bola pre študentov gymnázia po komentovanej prehliadke výstavy pripravená PowerPointová prezentácia s názvom Vyznamenania, rády a dekorácie v zbierkach SNM – Múzeum Betliar. Odbornou prezentáciou študentov uviedla do problematiky vedúca Oddelenia histórie, zbierok a výstavnej činnosti SNM – Múzea Betliar Mgr. Silvia Lörinčíková, PhD. Študentom tak priblížila jednotlivé vyznamenania rôznych radov a tried zachované v kaštieli Betliar, ktorých nositeľmi bola šľachta, a teda aj rod Andrássyovcov. Pútavou formou predstavila históriu rádov a radov, radovú symboliku, triedy jednotlivých radov a laické rytierske rády. Z nich zaujali pozornosť najmä dámske rády, dôvody ich udeľovania, ale predovšetkým členovia Andrássyovského rodu, ktorí boli dekorovaní. Z nižších foriem vyznamenaní študentom predstavila dekorácie z celej vtedajšej Európy, pričom nechýbali ani dekorácie z Osmanskej ríše, Ruska či Vatikánu, s ich detailným popisom. Pri tejto príležitosti zároveň študentov pozvala do kaštieľa Betliar na prehliadku vyobrazení majiteľov a nositeľov vyznamenaní v ich pôvodnom prostredí.
Touto cestou by sme chceli Mgr. Silvii Lörinčíkovej, PhD. ako aj SNM – Múzeu Betliar poďakovať za ústretovosť a dobrú spoluprácu.
Petronela Bodnárová
Foto: Janka Vaisová
...
- prečítané 901x