Zbytočná smrť dvoch dôchodcov na cestách
Život dvoch dôchodcov vyhasol včera a dnes ráno pri prechádzaní cez cestu. Včera (12.11.2015) v čase okolo 6:15 h prechádzal v Sabinove na Námestí slobody cez cestu po priechode pre chodcov 91 ročný miestny muž. Za doposiaľ presne nezistených príčin ho zrazila dodávka Peugeot Boxer, ktorá išla v smere do Prešova. Zrazený muž utrpel ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahol. Alkohol u vodiča zistený nebol. Dnes (13.11.2015) v čase okolo 5:35 h v blízkosti prešovskej železničnej stanice zrazilo české nákladné auto 87 ročného muža z Prešova. Muž prechádzal cez štvorprúdovú cestu mimo priechodu pre chodcov, pričom vodič nákladného autá idúci v smere od Košíc ho zbadal v poslednej chvíli v strede cesty. Aj napriek snahe vyhnúť sa zrážke muža zachytil. Chodec utrpel ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahol. Alkohol u vodiča zistený nebol.
Obe nehody sa stali v čase zníženej viditeľnosti, pričom nebohý chodci nemali na sebe reflexné prvky! Pri druhej nehode navyše chodec prechádzal cez frekventovanú štvorprúdovú cestu mimo priechodu pre chodcov. Polícia vynakladá maximálne úsilie, aby sa takéto nehody nestávali. Neustále upozorňujeme na najčastejšie chyby, ktoré pri prechádzaní cez cestu chodci robia, na besedách v školách, domovoch dôchodcov, seniorských kluboch, cestou médií informujeme ľudí ako sa bezpečne pohybovať po ceste, ako prechádzať cez cestu, aké sú práva a povinnosti chodcov a vodičov v cestnej premávke. V rámci preventívnych aktivít sme rozdali množstvo reflexných prvkov, aby sme maximalizovali bezpečnosť najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, teda chodcov. Napriek tomu stále mnohí robia stále tie isté chyby a doplácajú nato životom. Pred vstupom na vozovku sa chodci nepresvedčia či tak môžu urobiť, prechádzajú cez cestu mimo priechodu pre chodcov, nepoužívajú reflexné prvky a výnimkou nie je ani alkohol.
Aj posledné dve nehody sú dôkazom toho, že odporúčania polície netreba brať na ľahkú váhu a majú svoje reálne dôvody. Nie je to len dodržiavanie zákona, ale predovšetkým ochrana ľudského života každého jednotlivca. Od toho najmladšieho až po najstaršieho. Každý ho má len jeden a ak ho stratí už mu ho nikto späť nevráti.
Pre bezpečný pohyb na ceste pritom toho veľa netreba urobiť. Pri prechádzaní cez cestu používať priechody pre chodcov, nadchody a podchody. Nie sú tam na skrášlenie okolia. Pri prechádzaní cez cestu je potrebné sa najprv presvedčiť či nejde žiadne auto, resp. či je dostatočne ďaleko, aby som mohol bezpečne prejsť na druhú stranu. To platí aj pri prechádzaní cez priechod pre chodcov! Za zníženej viditeľnosti používať akékoľvek reflexné prvky a mať ich umiestnené na viditeľných miestach, aby vodič mohol v dostatočnej vzdialenosti spozorovať osobu na ceste a stihol pribrzdiť. Vo vnútri kabelky alebo ruksaku nám nepomôžu. Nespoliehajte sa na osvetlenie vozovky a nato, že vodič má zapnuté svetlá, tak vás uvidí. Nie neuvidí, resp. uvidí, ale keď už bude blízko vás a zrážke nedokáže zabrániť.
K zvýšeniu bezpečnosti chodcov na cestách hrajú veľkú úlohy aj vodiči motorových vozidiel. Je potrebné mať v poriadku všetky svetlá a používať správe o svetlenie. Denné svietenie je len na deň. ako náhle sa viditeľnosť zníži je potrebné používať stretávacie svetlá. Pri priechodoch pre chodcov, v blízkosti škôl, nákupných centier, zastávok MHD a SAD alebo iných miestach kde je pohyb chodcov a je predpoklad, že môžu prechádzať cez cestu je nutné aby vodiči zvýšili pozornosť a sústredili sa na jazdu a plne sa venovali vedeniu vozidla, aby v dostatočnom predstihu vedel vodič reagovať na prípadnú náhlu zmenu v cestnej premávke, ako napríklad náhly vstup chodca na vozovku.
Správajme sa zodpovedne, zachráni to životy.
Zdroj: MV SR
- prečítané 1407x