Škola, ktorá kráča s dobou
...
Škola, ktorá kráča s dobou
Neuveriteľná skutočnosť
Ďalší zrealizovaný projekt EÚ na SOŠ technickej v Rožňave
Neuveriteľné sa stalo opäť skutočnosťou. Vďaka podpore EÚ, projektu Erasmus + a oddanému prístupu viacerých pedagógov, za mimoriadnej podpory riaditeľky PaedDr Diany Košťálovej, na prelome októbra a novembra t. r. sa tentokrát SOŠ technická z Rožňavy ocitla v cieľovej krajine: Spojené kráľovstvo, v meste Portsmouth.
Výber žiakov pre tento projekt bol náročný a obtiažny. Uskutočnil sa na základe viacerých kritérií. Tomu predchádzali informácie na panely vo vestibule školy, na popularizáciu programu medzi žiakmi a ich motivovanie. Prihlásených žiakov bolo veľa. Sledoval sa však prospech, komunikácia v cudzom jazyku, vedomosti a zručnosti z odborných premetov, aktivita na odbornej praxi, výcviku ako aj flexibilita a tvorivosť na vyučovacích hodinách. Uskutočnil sa prvotný informačný osobný pohovor, po ktorom nasledovalo podanie prihlášky žiakmi. Výberovému konaniu predchádzal vedomostný písomný test z cudzieho jazyka, následne individuálny rozhovor s uchádzačmi o odbornú prax v zahraničí, v cudzom jazyku. Ďalším kritériom výberu boli osobnostné a charakterové vlastnosti ako zodpovednosť, spoľahlivosť, prístup k povinnostiam, komunikatívnosť a pod.
Zúčastnení stáže boli rozdelení do skupín, podľa odborov a pracovali v piatich rôznych mestských častiach vo firmách a divadle. Náplň práce bola pestrá a zaujímavá. Podieľali sa napr. na stavbe schodov, programovaní a oprave PC, stavali veľké dotykové PC, PC stoly, totemy, panely.
Aj keď odborná prax trvala denne od 8:30 do 17:00 hodiny, tá bdelosť a zaujatosť študentov pri práci bola obdivuhodná a prístup nadriadených milý, prívetivý a nápomocný.
Nebolo to menej vzrušujúce ani v susednom Maďarsku. Šesť žiakov so sprevádzajúcimi učiteľmi sa podieľali na odbornej stáži v Budapešti. Na tieto miesta vyštartovali žiaci štvorročného študijného odboru s maturitným vysvedčením a výučným listom z oblasti elektrotechniky. Celá stáž bola zameraná na autoelektroniku, zabezpečovaciu elektroniku a výrobu plošných spojov. Práca nebola obtiažna, nakoľko sa pracovalo v priestranných, moderne vybavených laboratóriách s nezvyčajnými zariadeniami a prístrojmi. Zúčastnení vykonávali práce za prítomnosti zrelých odborníkov s bohatými skúsenosťami v oblasti monitorovania, hodnotenia a kladne vplývali na odborný rast študentov. Vo voľných chvíľach, denne sa spoznávali krásy hlavného mesta Maďarska, ktoré sú neopísateľné.
Odborná stáž zúčastneným dala nesmierne veľa. Oboznámili sa s novými pracovnými metódami a postupmi. Získali informácie o moderných technológiách a o ich aplikácii. Spoznávali pracovnú morálku a disciplínu na pracovisku. Oboznamovali sa aj s odbornou terminológiou v cudzom jazyku. Spoznávali kultúru, spoločenský a politický život v Spojenom kráľovstve. Dá sa konštatovať, že sa posilnil ich vlastný osobnostný rozvoj a rozšíril celkový spoločenský rozhľad. Všetci zúčastnení stáže si pochvaľujú ubytovanie na súkromí ako aj hostiteľské rodiny. No a strava? Úplne iná ako doma ale veľmi chutná. S domácimi sa veľa rozprávalo aj pri stoloch, nakoniec sa im Slovensko zapáčilo. Radi by zažili tuhú zimu a sneh v Tatrách, ktoré oni postrádajú. Spoznali mnoho úžasných ľudí, za ktorými im bude smutno.
Projekt Erasmus + umožnil získať skúsenosti nielen v oblasti duálneho vzdelávania ale aj v zlepšení kvality a atraktívnosti odborného technického vzdelávania. Umožnil získať medzinárodné skúsenosti a prispel k rozvoju jazykových, odborných a organizačných kompetencií.
Projektu sa vďačí i zato, že ponúkol možnosť cestovať nezvyčajnými dopravnými prostriedkami. Práve projekt Erasmus+ poskytol príležitosť na správne využitie voľného času, ktorý sa vospolok snažili využiť čo najlepšie a vidieť toho čo najviac.
Sledovali architektúru Anglicka, navštívili kultúrne a historické centrá a pritom využívali znalosť anglického jazyka. Cez víkend si pozreli Londýn v doprovode svojho učiteľa a práve tam sa bolo naozaj v čom kochať.
Úspešné absolvovanie odbornej stáže v zahraničí bude uznané ako časť povinnej odbornej praxe žiakov, resp. odborného výcviku v rámci štúdia v danom ročníku. Súčasne ovplyvní klasifikáciu žiakov z odborných predmetov a z cudzieho jazyka. Získané vedomosti a zručnosti žiak využije v rámci praktickej maturitnej skúšky, prípadne pri ústnej forme maturitnej skúšky z odborných predmetov, z cudzieho jazyka, resp. aj v rámci stredoškolskej odbornej činnosti. Všetci boli držiteľmi osvedčenia Europass – Mobility ako aj Work Experience Certificate, ktoré prevzali od hostiteľskej inštitúcie IBD.
Celú odbornú prax absolvovanú v zahraničí monitorovala sprevádzajúca osoba, ktorá s veľkým uspokojením pri návrate odovzdala svojich zverencov túžobne očakávajúcim rodičom.
Trojtýždňový pobyt vďaka EÚ projektu Erasmus + zanechal v účastníkoch stáže v zahraničí, v Portsmouthe hlboké a nezabudnuteľné dojmy a doživotné spomienky, ktoré pripomínajú aj fotozábery z pobytu na nástenkách školy.
Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na zrealizovaní horeuvedeného projektu.
Mgr. Richard Kron
...
- prečítané 2269x