„Čistá hlava“ pre policajného psa je rozhodujúca pri jeho využití v teréne
...
Koncom minulého týždňa (14.2. - 15.2.) sa v Bratislave stretli policajti so svojimi služobnými psami z celého Slovenska. Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru zorganizoval odborný seminár o význame a využití služobných psov vycvičených na porovnávanie osôb a vecí metódou pachových konzerv, ktorých výsledky sa využívajú v trestnom konaní.
Na tohtoročnom odbornom seminári sa zúčastnili aj štyria pozvaní odborníci Polície Českej republiky špecializujúci sa na využívanie metódy pachových konzerv z Juhomoravského kraja, vedení plk. JUDr. Františkom Klimusom.
Prvý deň seminára si česká delegácia pozrela výcvik a praktické výkony služobných psov využívaných na pracovisku metódy pachových konzerv Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave a hostia predniesli na pracovnom rokovaní svoje odborné príspevky, zamerané na metodiku výcviku a taktiku využívania služobných psov v Českej republike.
Na druhý deň predniesol svoj odborný príspevok metodik a vedúci skupiny OKH P PZ v Banskej Bystrici npor. Bc. Ján Varga, po odznení ktorého účastníci prednášky živo diskutovali a porovnávali svoje skúsenosti z dennej praxe svojich špecializovaných pracovísk.
Účastníci seminára si pozreli úroveň ustajnenia služobných psov a ukážky ich pracovných výkonov. Keďže sa na takýto výcvik používajú najmä plemená nemeckých ovčiakov, účastníci seminára so zaujatím sledovali a obdivovali čuchový výkon služobného psa zaradeného na tomto pracovisku, pôvodného francúzskeho plemena bauceron, ktorého cvičí a využíva npráp. František Tománek. Bauceron sa zvyčajne využíva ako všestranný pes, s mimoriadnymi obranárskymi vlohami, ale jeho čuchové schopnosti využívajú aj psovodi - záchranári pri vyhľadávaní stratených, nezvestných a zavalených osôb. Zúčastnení na ukážke sa navzájom zhodli, že pre akýkoľvek náročný výcvik nie je rozhodujúce plemeno psa, ale najmä jeho „čistá hlava“, tzn. vyrovnaná povaha a ničím nenahraditeľné fyziologické schopnosti (v tomto prípade najmä čuch), spojené s ochotou bezvýhradne spolupracovať s človekom.
Kpt. Jozef Černák z KR PZ v Bratislave predviedol aj prípravu a výcvik šteňaťa plemena nemecký ovčiak, ktoré sa s využitím základného pokrmového reflexu a zapojením rozvíjajúcich sa čuchových schopností učí vyhľadávať kúsky potravy ukryté v reálnych nádobách používaných pri ostrom porovnávaní konzervovaných pachov. Tým sa v ňom upevňuje záujem o vyhľadanie záujmového pachu, podporované poskytnutím potravy ako odmeny.
Dlhoročná úspešná spolupráca slovenskej a českej polície v oblasti výcviku a použitia služobných psov sa opäť potvrdila. Odbor kynológie a hipológie bude aj v budúcnosti realizovať podobné konferencie
...
Zdroj: MV SR
- prečítané 1095x