„Dotkni sa zeme“
Tureckí učitelia v Materskej škole na Ulici štítnickej v Rožňave
Od pracovno-poznávacieho stretnutia multilaterálneho partnerstva škôl v rámci projektu Comenius v decembri 2012 ani neubehlo veľa času, a táto materská škola opäť privítala troch pedagógov z mesta Sanliurfa v Turecku. Tento krát však na výmennom pobyte tureckých učiteľov Mr. Halil Polat, Mr. Veysi Yilmaz a Mrs. Ebru Ulussever v Rožňave na Slovensku.
Materská škola bola ich hostiteľkou počas týždňa od 25.3. do 29.3. 2013. Cieľom výmenného pobytu tureckých učiteľov bolo zúčastniť sa edukačného procesu v materskej škole a zapojiť sa do plnenia spoločne naplánovaných projektových úloh vyplývajúcich z projektu Comenius.
Naplánované projektové úlohy boli implementované do projektového týždňa s názvom „Dotkni sa zeme“, ktorého ústrednou témou bola oslava sviatku Svetového dňa vody (22.3.). Týmto integrovaným tematickým projektom, ktorý bol prierezový (environmentálny výchova, multikultúrna výchova), zasahujúci všetky oblasti rozvoja (kognitívna, perceptuálno- motorická, sociálno-emocionálna) a tematické okruhy (Ja som, Ľudia, Kultúra, Príroda). Taktiež integrujúci viaceré vzdelávacie oblasti (zdravotno- pohybová, matematicko- logická, jazykovo- komunikačná, prírodovedná, umelecko- expresívna a technicko- pracovná), sme komplexne rozvíjali viaceré kompetencie detí predškolského veku, ich poznatky, schopnosti, zručnosti, postoje a hodnoty. Zároveň sme týmto spôsobom posilnili zážitkové učenie detí, ktoré v predškolskom veku detí patrí medzi efektívne a aktivizujúce metódy predprimárneho vzdelávania v MŠ.
Integrovaný tematický projekt „Dotkni sa zeme“ sme realizovali prostredníctvom množstva naplánovaných edukačných aktivít počas týždňa, ktoré sa plnili vo všetkých triedach materskej školy. Projektový týždeň začal tvorivými dielňami- workshop. Deti v triedach pracovali tematicky s odpadovým materiálom. Výslednými produktmi a dekoráciami si deti vyzdobili svoje triedy, ktoré sa akoby švihnutím čarovného prútika premenili na ostrovy Madagaskar, Nemo, ostrov pirátov, potápačov, papagájov a žabiek.
Nasledujúci deň deti zažili nezabudnuteľné putovanie z ostrova na ostrov. Každá trieda- ostrov si pre svojich kamarátov „malých námorníkov“ pripravila zaujímavé úlohy. Zábavno-súťaživé predpoludnie detí „My sme smelí námorníci“ bolo zamerané na získavanie nových poznatkov, zručností a komplexný rozvoj kompetencií detí. Tak napríklad na „ostrove Nemo“ bolo cieľom splniť pripravené úlohy a vyslobodiť tak rybku Nemo zo zajatia z akvária. Deti rozlišovali živé a neživé zložky prírodného prostredia- more (puzzle, pozorovanie, pokus, hra s reálnymi prírodninami), cestovali loďou z geometrických tvarov do Sydney, prechádzali Žraločou zátokou v Austrálii, východo- austrálskym prúdom ako korytnačky cez územie sasaniek až k akváriu, kde konečne vylovili a zachránili Nema.
V stredu na deti čakal kultúrny program predškolákov- trieda baví triedu: divadelné predstavenie ekorozprávka „Voda nad zlato“ z vlastnej tvorby, spev anglickej piesne „Little fish“, tanec námorníkov „Sailor dance“, spev námorníkov „Sailor songs“. Na záver programu vystúpil pán riaditeľ materskej školy v Sanliurfe Mr. Halil Polat, ktorý naše deti učil známu tureckú pesničku motivovanú rôznymi pohybmi, a tak mali deti možnosť naučiť sa zopár slov aj po turecky. Deti potom odovzdali učiteľom ručne vyrobené darčeky pre svojich kamarátov v Turecku, a ako odmenu za krásne zážitky ochutnali turecké sladkosti „Turkish delights“od tureckých kamarátov.
V rámci poznávania tureckí učitelia navštívili Remeselnícky dom v Krásnohorskej Dlhej Lúke, kde mohli vidieť ručne vyrobené výrobky rozličných typických remesiel na Gemeri a vyskúšať si na vlastnej koži prácu pletenia košíka z prútia. Na pláne bola aj návšteva Krásnohorskej jaskyne, ale pre nepriaznivé počasie sa nám to nepodarilo, možno niekedy nabudúce. V historickom centre nášho mesta si prezreli všetky kostoly, zúčastnili sa koncertu „Cigánski diabli“ a keďže z Rožňavy do Maďarska je len na skok, hostia navštívili významné vinárske mestečko Tokaj, ktorého vínna cesta patrí do svetového dedičstva UNESCO.
Veríme, že náš projektový týždeň zanechal nezabudnuteľné zážitky nie len našim partnerom z Turecka, ale bol obohatením a spestrením edukačného procesu detí a celého kolektívu materskej školy. Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým, ktorí prispeli k jeho úspešnej realizácii a priebehu.
PaedDr. Kvetoslava Kostyánszka
koordinátorka projektu Comenius
MŠ- Štítnická Rožňava
- prečítané 2688x