Budú číhať na priecestí ...
Zajtra sa policajti zamerajú na železničné priecestia
Koncom apríla v obci Veľká Ida v okrese Košice okolie po zrážke s vlakom prišla o život 34-ročná žena, ktorá prechádzala cez dopravnú koľaj. V Gelnici na železničnom priecestí so závorami vlak ťažko zranil 12-ročné dievča, ktoré sa rozutekalo pomedzi spadnuté závory. Aj napriek snahe, rušňovodič pre krátku vzdialenosť nedokázal vlak včas ubrzdiť.
Tieto, ale i mnohé ďalšie tragické osudy by mali byť výstrahou pri prechádzaní cez železničné priecestie. Posádka auta má po zrážke s vlakom len veľmi malú šancu vyviaznuť živá a zdravá. O chodcoch či cyklistoch ani nehovoriac. Brzdná dráha vlakovej súpravy je totiž oveľa väčšia ako akéhokoľvek vozidla. Treba si uvedomiť, že hmotnosť a rýchlosť vlaku, malá styčná plocha a malé trenie medzi kolesami vlakovej súpravy a koľajnicami zohráva dôležitú úlohu. Pri rýchlosti vlaku 100 km/h je brzdná dráha až 700 m a v prípade napríklad rýchlika, ktorý má dovolenú maximálnu rýchlosť na niektorých úsekoch trate až 160 km/h je až 1.700 metrov a viac. Vzhľadom na takto sa pohybujúci vlak je v prípade vytvorenia prekážky v kratšej vzdialenosti viac ako pravdepodobné, že dôjde zrážke s touto prekážkou a následky sú takmer vždy tragické. V minulom roku v Košickom kraji evidujeme 3 nehody na železničnom priecestí. O život pri nich prišli 4 osoby a ľahké zranenia utrpela 1 osoba.
Snahou polície je ochrániť čo najviac ľudských životov. Aj keď nemôže zabrániť všetkým nehodám, každý jeden život je dôležitý a jedinečný. Preto zajtra 7. mája 2013 v súvislosti s Európskym dňom bezpečnosti na železničných priecestiach v rámci bezpečnostno-preventívnych akcií polícia v Košickom kraji zvýši počet kontrol na železničných priecestiach. Na vybraných základných a stredných školách sa uskutočnia prednášky so zameraním, ako sa bezpečne pohybovať v obvode železničných dráh. Až po tragédii si človek uvedomí, že to bol len okamih, zlomok sekundy a tragédii sa mohlo predísť. Nešťastie sa mnohokrát stane z nepozornosti, zlého odhadu vzdialenosti , či podcenenia rizika možných následkov po zrážke s vlakom.
Polícia zároveň apeluje na všetkých účastníkov, aby rešpektovali výstražné svetelné a zvukové znamenia na železničných priecestiach, zvýšili pozornosť a opatrnosť pri vchádzaní a prejazde železničných priecestí. Pred vstupom na priecestie sa treba presvedčiť, či je ním bezpečné prejsť bez ohrozenia zdravia a životov. Neuváženým vstupovaním do priestoru dráh sú ohrození aj cestujúci vo vlaku, ktorí sa pri náhlom brzdení vlaku môžu zraniť.
Zdroj: npor. Mgr. Jana Mésarová - hovorca KR PZ KE
- prečítané 1156x