Don Bosco je medzi nami v Rožňave!
Zakladateľ saleziánov Don Bosco prišiel na Slovensko. Don Bosco je medzi nami!
Po štyroch rokoch putovania relikvií po Južnej, Strednej a Severnej Amerike, Afrike, Ázií a viacerých krajín Európy navštívil zakladateľ saleziánov Don Bosco Slovensko. Stalo sa tak vo štvrtok, 11. apríla v podvečerných hodinách, kedy slovenská saleziánska rodina prevzala na slovensko - ukrajinskej hranici relikvie tohto talianskeho svätca. Do Rožňavy dorazili dnes, 17.4.2013.
Relikvia zakladateľa saleziánskej rehole je vystavená v kostole sv. F. Xaverského na Námestí baníkov. Čestnú stráž bude držať vždy jeden jeden z piatich Talianov, ktorí ju sprevádzajú. Dnes, v stredu 14.4.2013 o 17.30 hod. sa koná slávnostná sv. omša. Následne po 18.30 hod. po večerných modlitbách môžu návštevníci vzdať úctu po celú noc. Zajtra, vo štvrtok po sv. omši za dobrodincov o 7.30 sa rozlúčia s relikviou.
Plastika tváre je urobená presne podľa vzoru posmrtnej masky, ktorú odliali deň po smrti dona Bosca. Truhlica s pravou rukou je vložená do hrudného priestoru sochy. Zo Slovenska odvezú relikviu po zastavení v 22 mestách 1. mája cez Rakúsko do Slovinska.
Don Bosco sa celý život venoval výchove chudobných a opustených chlapcov, svoju výchovnú prácu postavil na preventívnom systéme, ktorého hlavnými piliermi sú nábožnosť, rozum a láskavosť. Presklená urna s relikviami začala svoju púť v apríli 2009 a do roku 2015 navštívi viac ako 130 krajín po celom svete. Konštrukcia je vyrobená zo železa, hliníka a skla. Spolu s vozíkom váži 450 kg a meria skoro 2 metre.
Svätý Ján Bosco (iné názvy: Ján Bosko, don Bosco, vlastným menom Giovanni (Melchior) Bosco, * 16. august 1815, Becchi pri Turíne – † 31. január 1888, Turín) bol kňaz a vychovávateľ, zakladateľ rádu saleziánov. V roku 1934 vyhlásený za svätého.
Narodil sa pri Turíne. Od dvoch rokov vyrastal ako sirota bez otca. Ako 11-ročný musel odísť z domu kvôli nevlastnému bratovi Antonovi. Pracoval u sedliakov, aby sa uživil a po nedeliach sa venoval apoštolátu medzi chlapcami. Jeho nadanie si všimol starší kňaz Don Calosso, ktorý mu chcel pomôcť ku kňazstvu. Ten však čoskoro náhle zomrel a tak bol ponechaný sám na seba. Ako 16-ročný nastúpil na štúdia v Castelnuove. Popri štúdiu si zarábal rozličnými pomocnými prácami u remeselníkov, čo sa mu neskôr veľmi zišlo. V roku 1835 vstúpil do seminára a 5. júna 1841 bol vysvätený na kňaza a začal praktické kňazské účinkovanie medzi chudobnými a opustenými chlapcami. Začínal s holými rukami, avšak s veľkou dôverou v Pannu Máriu, ktorú Bosco považoval ako katolícky kňaz za svoju Pomocnicu. Od roku 1846 sa natrvalo usadil na zlopovestnom turínskom predmestí Valdocco, kde vybudoval oratórium a neskôr aj baziliku. Veľmi sa inšpiroval sv. Františkom Saleským, vzorom láskavosti, podľa ktorého sa nazýva aj rehoľná spoločnosť, ktorá bola schválená v roku 1869 (pozri saleziáni). Svoju výchovnú prácu postavil na preventívnom systéme, ktorého hlavnými piliermi sú nábožnosť, rozum a láskavosť. V 1872 založil ženskú rehoľnú spoločnosť Dcéry Panny Márie Pomocnice, ktoré sa starajú o opustené a chudobné dievčatá. V jeho práci mu pomáhal široký okruh spolupracovníkov. Don Bosco zomrel 31. januára 1888.
zdroj: wikipedia.org
- prečítané 1586x