Pedikúra - manikúra  minibager

Intenzívne útoky na dôchodcov od "vnúčikov" ...

a

....

Minimálne šesť pokusov o vylákanie peňazí od seniorov zaznamenala polícia počas včerajšieho dňa v Prešove. Zatiaľ neznámy páchateľ telefonicky kontaktoval vytipovaných starších ľudí a pod zámienkou, že je ich vnuk a súrne potrebuje peniaze sa ich takto snažil pripraviť o finančnú hotovosť. Našťastie v týchto prípadoch sa seniori nedali oklamať. Nemôžeme však vylúčiť, že podvodníci boli aj úspešní, ale poškodení zatiaľ nekontaktovali políciu. Aj napriek neustálemu upozorňovaniu na opatrnosť, starší ľudia doplácajú na svoju dôverčivosť a dobrosrdečnosť a najčastejšie sa  stávajú obeťami rôznych podvodníkov.

Zámienky „vnuk, či synovec v núdzi“ alebo „operácia príbuzného po dopravnej nehode“ patria medzi najpoužívanejšie medzi podvodníkmi. Tak tomu bolo aj počas včerajšieho dňa v Prešove, kedy podvodníci skúšali vylákať peniaze od starších ľudí práve pod zámienkou „vnuk v núdzi“. Ako to asi prebieha?

Prípad „vnuk v núdzi“: Páchateľ si obeť, staršiu osobu, vopred vytipuje. Zavolá jej na pevnú linku, a predstaví sa ako príbuzný, najčastejšie ako vnuk, či synovec. Volá pod určitou zámienkou, napríklad, že chce kúpiť auto, darček alebo potrebuje požičať peniaze na iný účel. Telefonuje babke, či tete lebo potrebuje hotovosť. Následne páchateľ (vnuk, či synovec) zavolá opäť, že pre peniaze nemôže osobne prísť, a preto pošle kamaráta alebo kolegu, ktorého meno uvedie obeti. Odôvodní to napríklad tým, že nemôže odísť z práce. Následne sa „náhradník“ vnuka, či synovca skontaktuje s obeťou (babkou) osobne a predstaví sa vopred dohodnutým menom. Nič netušiaci dôchodca tak prichádza o všetky peniaze, ktoré neznámej osobe odovzdá. K odovzdaniu peňazí prichádza nie len na prahu bytu, ale aj na schodisku bytového domu alebo na ulici.

Ďalšou zámienkou býva dopravná nehoda. Páchateľ osloví vytipovanú obeť, napríklad na ulici, s otázkou ako sa dostane do nemocnice. Páchateľ požiada obeť (staršiu osobu), aby si k nemu sadla do auta a zaviedla ho do zdravotníckeho zaradenia. Počas jazdy komunikuje s obeťou vopred premysleným spôsobom. Opíše jej vymyslený príbeh o dopravnej nehode a záchrane života príbuzného. Požiada o pôžičku peňazí na nutnú operáciu, ktorá v nemocnici práve prebieha. Na zvýšenie dôveryhodnosti fiktívneho príbehu páchateľ telefonuje pred obeťou s ošetrujúcim lekárom. Obeť pritom netuší, že ide len o spolupáchateľa, ktorý svoju rolu na druhej strane linky predstiera. Niekedy páchateľ obeti telefón odovzdá, a tá so spolupáchateľom v úlohe lekára komunikuje osobne. Keď vymyslený príbeh chytí obeť za srdce, príde na rad otázka požičania peňazí. Ak sa obeť nerozhodne požičať peniaze bez záruk, páchatelia sú aj na túto situáciu pripravení. Majú po ruke peniaze v inej mene, ktoré ako záruku odovzdajú za požičané eurá obeti. Pred očami obete vkladajú do pripravenej tašky balík peňazí. Pri sprevádzaní obete ju však nepozorovane pripravia často krát nie len o peniaze, ale aj o iné cennosti. Pripravení sú aj na možnosť, že obeť peniaze na pôžičku pri sebe nemá. Ochotne obeť odvezú k bankomatu alebo aj do banky. To, že ste sa stali obeťou podvodu alebo krádeže zistíte až keď páchatelia dlhšie peniaze nevracajú a po kontrole obsahu tašky, ktorú Vám nechali zistíte, že sú v nej iba nastrihané noviny.

Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť a dobrosrdečnosť stávajú najčastejšie obeťami takýchto podvodov a krádeží. Polícia upozorňuje občanov, aby nedôverovali neznámym osobám a nedávali im peniaze, nech už tieto osoby uvádzajú akékoľvek dôvody. Neotvárať cudzím ľuďom a za žiadnych okolností ich nepúšťať do obydlia, ani pod zámienkou smädu, či potreby navštíviť toaletu. Páchatelia často predstierajú výhru v lotérii alebo preplatok za energie (voda, plyn, elektrina, teplo), odpočet meračov, zvýšenie dôchodkov a podobne. Svoju dôveryhodnosť zvyšujú aj falošným preukazom alebo povolením. Takéto neohlásené „služby“ cudzích osôb odporúčame odmietnuť. Aby sa občania nestali obeťou podvodu, podpisovanie dokumentov predkladaných neznámymi osobami je vhodné najskôr konzultovať s príbuzným alebo právnikom. Bezdôvodnú a v niektorých prípadoch až násilnú pomoc, o ktorú ste nežiadali radšej odmietnite. Môže byť formou podvodu, alebo cestou ako vás páchatelia okradnú. V žiadnom prípade nevyberajte hotovosť alebo cennosti v prítomnosti neznámych osôb.

Ak máte podozrenie zo spáchania podvodu, krádeže alebo vás navštívia neznáme podozrivé osoby, neváhajte ihneď kontaktovať políciu na známom čísle 158. Akékoľvek informácie k páchateľom môžu polícii pomôcť zabrániť ďalšej trestnej činnosti. Za podvod alebo krádež hrozia až dva roky za mrežami, v niektorých prípadoch aj 10 až 15 rokov. Udržiavanie dobrých vzťahov so susedmi môže tiež pomôcť. Vhodné je poznať ich telefónne čísla, pretože do príchodu polície sú v prípade potreby bezprostrednej pomoci najbližšie.

...

Miesto pre Vašu reklamu

Voľby NR SR 2020

Reklamná agentúra Rožňava

Komunálne voľby 2018

recepty

Rožňavské absurdity

Voľby do VÚC 2017

Priestory na podnikateľské účely na prenájom

útulok pre zvieratá

Ranč Jovice

Autoškola Guľáš Jozef Rožňava

dopravná nehoda

Šípkarský klub Rožňava

...

Počasie Rožňava tu

...

Miesto pre Vašu reklamu

Staršie reklamy - klik TU.

Anketa

Ste za pešiu zónu bez áut na Námestí baníkov v Rožňave?:

Minibager

faktúry Mesta Rožňava

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

.