Na Gemeri dobre, na Gemeri zdravo ...
Vytváranie a pozitívneho vzťahu k národným a kultúrnym tradíciám, uvedomenie si histórie a kultúry vlastného národa bolo cieľom a podstatou projektu „ Na Gemeri dobre, na Gemeri zdravo“, ktorý vymysleli a realizovali učiteľky a deti v MŠ na Ul. Ernesta Rótha v Rožňave. Počas niekoľkých tvorivých dní mali deti možnosť aktívnym spôsobom nadobúdať poznatky z histórie rodného kraja na základe aktívneho zážitkového učenia.
V našom Týždni ľudových tradícii sa materskou školou rozliehali tóny ľudových piesní a tancov, deti kreslili bábiky krojoch, vyfarbovali ornamenty, zdobili taniere či krčahy. Pripravili sme pre deti a rodičov výstavku tradičných ľudových výrobkov a predmetov, ktoré kedysi ľudia používali vo svojom každodennom živote. Súčasťou výstavky boli aj bábiky oblečené v tradičných ľudových krojoch.
Najväčším zážitkom pre deti však bolo, keď triedy predškolákov navštívili ženy z folklórneho súboru Bystränky z obce Rožňavské Bystré. Tety oblečené v tradičných "bystränských" krojoch pútali pozornosť nielen detí, ale aj zamestnancov školy. Kroje si mali deti možnosť nielen poobzerať, ale aj vyskúšať, zaspievať a zatancovať si v nich. Bystränky súčasných škôlkárov naučili hry, aké sa hrávali deti kedysi, porozprávali pár slov v nárečí a spoločne s deťmi pripravili tradičné gemerské jedlo zo zemiakov a múky "grúľovníky".
Myslíme si, že takýmto bohatým programom sa nám podarilo aspoň čiastočne položiť základy národnej hrdosti a posilniť pozitívny vzťah najmladšej generácie k tradíciám rodného kraja a vštepiť zárodok rešpektu k všeľudským etickým hodnotám, ktoré sa v dnešnom modernom svete často z našich životov vytrácajú.
V začatom diele plánujeme pokračovať aj v budúcnosti. V bohatej histórii nášho Gemera je toho ešte stále dosť na objavovanie.
Mgr. Janka Molčíková, učiteľka MŠ,
autorka a koordinátorka projektu
- prečítané 1332x