Na veku nezáleží
Zdravie je v našich rukách
Na veku nezáleží
(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – reportáž) – MAREC – MESIAC KNIHY sa spomína od roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu. Do histórie sa zapísal najmä ako popredný šíriteľ kníh, vzdelanosti. No a ako to už dobrým zvykom býva, knižnica, ako inštitúcia mnohých kníh rôzneho žánru, si v marci o niečo viac pripomína tento sviatok kníh. Aj v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave sa konajú podujatia pre rôzne vekové kategórie. Jedným z nich bolo aj pre seniorov.
Hovorí sa, že zmena je život. A my sme v utorok 18.3.2014 urobili jednu zmenu. Tradične sme v marci zvykli chodiť aj s knižnými novinkami do Klubu dôchodcov. Tento krát sme „to otočili“ a členovia klubu prišli k nám do knižnice.
V prvej časti popoludnia bola pre nich pripravená prezentácia o zdravom životnom štýle v podaní Mgr. Silvii Lengovej, pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave a jej kolegyni Margity Illyésovej. V sprievodnom slove prezentácie odzneli rôzne rady, či už ohľadom stravy, liekov, vitamínov, o rizikách srdcovo-cievnych ochorení, ako im predchádzať, alebo čo je dobré robiť, aby sme si cholesterol držali pod kontrolou. Prítomní sa taktiež dozvedeli, odkiaľ pochádza tuk v našej strave, čo sú skryté tuky, či niekoľko rád stravovacieho režimu. No nechýbali ani dobré rady, ako sa zbaviť nadbytočného tuku v páse. „Mnohí si myslia, že pre zbavenie sa tukových vankúšov okolo pásu je najlepšie robiť tzv. brušáky“ povedala Silvia Lengová a pokračovala „Nie, milé dámy, nie sú to cviky na zbavenie sa tuku na bruchu. Takými cvikmi si posilníte svalstvo. Je to fajn, ale na to, aby tuku z brucha ubudlo je pre seniorov najlepšia rýchla chôdza a ako vidíte na obrázku, je to tanec a ak sa dá, tak tancovanie vo dvojici“ dodala pani Lengová.
Ohľadom zdravia, ktoré je naozaj v našich rukách, by sa dalo diskutovať a prednášať celé dni. O plynulý prechod od prezentácie o zdraví ku knihám sa postarali pracovníčky knižnice. Nadviazala na to najprv pani Turenská z úseku náučnej literatúry, ktorá mala pripravené novinky z oblasti zdravia, záhradkárstva, ručných prác, varenia, o zdravom životnom štýle i o seniorskom veku. Po nej si vzala slovo kolegyňa z úseku beletrie otázkou „Dá sa čítať ušami?“ a pokračovala „Úlohou knižnice je všímať si aj rôzne požiadavky zrakovo postihnutých občanov. Pre nich poskytujeme službu prostredníctvom zvukových kníh, ktoré nám pravidelne posielajú zo Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu z Levoče.“ dodala pani Lindáková. Okrem tejto služby ponúkla rôznu skladbu kníh, ktoré sa nachádzajú na úseku beletrie, ako napríklad detektívky, romány pre ženy, svetové bestsellery, ktoré sú v knižnej, zvukovej i sfilmovanej podobe. Predstavila taktiež knihy, ktoré k nám do knižnice prídu ako dary, či už od čitateľov alebo samotných autorov. Ako takú vzácnosť vyzdvihla knihu známej herečky, pochádzajúcej z Rožňavy pani Sylvii Sunyovskej.
„Veľmi nás potešilo, že si členky seniorského klubu obnovili svoj čitateľský preukaz a prejavili záujem chodiť do knižnice aj v tomto veku. Veď mnohé poznáme ešte z čias, keď sme mali sídlo v centre mesta“ skonštatovala riaditeľka knižnice Mgr. Iveta Kyselová.
Ani sme sa nenazdali a vonku sa zvečerievalo. Čas, strávený v knižnici, akosi rýchlo ubehol. A mnohí by si ešte vedeli toho toľko povedať, zaspomínať i poradiť, ktoré knihy mali v mladosti najradšej a čo rady čítajú teraz, keď už aj oči prestávajú poslúchať. V rodinách na tieto „čiperné dámy v rokoch“ čakali rodinní príslušníci, či vnúčatá. Preto sme sa záverom pri malom občerstvení dohodli, že nabudúce si posedíme a poklebetíme pri kávičke a knihách dlhšie, aby sme sa navzájom duševne obohatili. „Ďakujeme vám, milé členky Klubu dôchodcov v Rožňave, že ste tento deň strávili u nás v knižnici, a ďakujeme vedeniu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave za odborný výklad a prezentáciu v rámci Marca – mesiaca knihy.“
Zdroj: Tatiana Bachňáková
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave
- prečítané 1378x