Pedikúra - manikúra  minibager

Po stopách maratónskych legiend

MMM

...

Najstarší maratón v Európe je skutočnou výzvou. Každý z jeho ročníkov priniesol niečo mimoriadne, zvláštne, ojedinelé. Ten tohtoročný sa stal výzvou aj pre študentov Strednej zdravotníckej školy v Rožňave.  Osem študentov pod vedením Mgr. Miloša Kočštúcha svojím behom na tomto maratóne vzdalo poctu víťazovi spred 50-tich rokov, belgickému vytrvalcovi Aurélovi Vandendriesschemu. Barbora Takáčová, Simona Nagyová, Viktória Miklóšová, Hannah Platten, Klaudia Galová, Branislav Dujčák, Adam Pribula  a Rastislav Pásztor. Deviatym členom tímu bol Peter Boroš zo Strednej odbornej školy Hviezdoslavovej.

Deväť študentov z Rožňavy bežalo s ďalšími mladými bežcami z Košíc, Spišskej Novej Vsi, Humenného, Michaloviec a Strážskeho. Juniorská štafeta 42 x 1 km odštartovala súčasne so štartom hlavných pretekov. Branislav Dujčák mal tú česť vybehnúť na prvý kilometer po boku hlavných favoritov. Každý účastník štafety bral svoju úlohu veľmi zodpovedne a bežal na svojom úseku z plných síl. Posledný 42. kilometer bežalo všetkých 41 účastníkov spolu so synom Auréla Vandendriesscheho, ktorý zastúpil svojho 80-ročného otca v behu. Diváci okolo trate aj na Hlavnom námestí povzbudzovali všetkých pretekárov vo všetkých disciplínach svojím potleskom. Obrovský potlesk zaznel, keď skupina 41 bežcov spolu s pánom Vandendriesschem prevzala štafetový kolík na Námestí Maratónu mieru a bežala posledný kilometer.

Celé podujatie bolo naplánované a zorganizované do najmenších detailov, za čo chceme organizátorom poďakovať. Atmosféra pretekov bola neopísateľná a emotívna.

Projekt „Po stopách maratónskych legiend“, ktorý bol pôvodne naplánovaný na roky 2006-2011, si získal obrovskú popularitu, a preto sa organizátori rozhodli pokračovať v ňom aj v ďalších rokoch.

Tento už 92. ročník Medzinárodného maratónu mieru bol venovaný spomínanému významnému bežcovi Aurélovi Vandendriesschemu. Vo svojej dobe patril medzi najlepších na svete, čo potvrdil už pred príchodom do Košíc víťazstvami v Bostone v rokoch 1963 a 1964. Svoju nespornú kvalitu ukázal v roku 1965 aj na našej vtedajšej trati z Košíc do Sene a späť. V nepriaznivom teplom počasí nastúpil na 25. kilometri k úniku, ktorý žiaden zo súperov nezachytil. Zostávajúcu časť pretekov už absolvoval sám, cieľom prebehol obdivuhodne svieži v čase 2:23:47,0 a stal sa prvým belgickým reprezentantom, ktorý na maratóne vo východoslovenskej metropole zvíťazil.

Mgr. Diana Manková, Stredná zdravotnícka škola Rožňava                                                                       Zdroj: http://www.kosicemarathon.com/po-stopach-maratonskych-legiend/