Svetový deň vody v povodí Rimavy a Slanej
22. marec bol v roku 1992 Valným zhromaždením OSN vyhlásený za Svetový deň vody. Od roku 1993 si ľudia na celom svete každoročne v tento deň pripomínajú dôležitosť a životnú nevyhnutnosť vody pre rozvoj celej ľudskej spoločnosti i zachovanie životného prostredia. Svetový deň vody je každoročne venovaný niektorej z aktuálnych vodohospodárskych problematík. Témou tohtoročného Svetového dňa vody bola Voda a energia.
Voda a energia sú úzko prepojené a na sebe závislé. Životy generácií ľudskej populácie v rôznych častiach sveta sú závislé tak od využívania vodných zdrojov, ako aj na prenose energie. Je však potrebné neustále si uvedomovať, že zásoby oboch týchto komodít sú obmedzené, no pritom globálny dopyt po nich sa neustále zvyšuje. Neuvážené hospodárenie s vodou a energiou tak neustále prehlbuje možnosť celkového vyčerpania ich zásob, čo komplikuje ich ďalšie využívanie v budúcnosti.
Voda a energia majú zásadný vplyv na zmiernenie chudoby. Aj v roku 2014 Organizácia spojených národov v úzkej spolupráci so svojimi členskými štátmi a inými zainteresovanými stranami plánuje spoločne venovať svoju pozornosť riešeniu nerovnomerného rozdelenia životných podmienok a možností obyvateľov našej planéty. Ide pritom o riešenie podmienok najmä pre najzaostalejšie skupiny žijúce v chudobných vidieckych oblastiach, ktoré nemajú celé roky prístup k pitnej vode a ich život je poznačený nedostatkom primeraných hygienických zariadení, potravín a energetických služieb. It also aims to facilitate the development of policies and crosscutting frameworks that bridge ministries and sectors, leading the way to energy security and sustainable water use in a green economy.
Ciele Svetového dňa vody v roku 2014 boli zamerané predovšetkým na zvýšenie povedomia o vzájomných väzbách medzi vodou a energiou, ale aj na uvedomenie si dôležitosti zachovania a ochrany vodných zdrojov a riešenie problémov s efektívnym hospodárením tak s vodou ako aj s energiou. Neustále sa zdôrazňoval zásadný význam vody pre ľudstvo a životné prostredie ako aj zabezpečenie ďalšieho rozvoja vodnej energetiky.
Na seminári sa zúčastnili prednostovia okresných úradov z Rožňavy, Revúcej a Rimavskej Soboty, vedúci odborov starostlivosti o životné prostredie
predstavitelia samospráv z povodia rieky Slaná i kolegovia z maďarského povodia ÉMVIZIG Miškolc.
Účastníci seminára si mali možnosť vypočuť zaujímavé prednášky a zhliadnuť aj filmy o vode, jej sile a význame.
Seminár otvoril riaditeľ Správy povodia Slanej Ing. Ladislav Varga, ktorý vo svojom príhovore zvýraznil nielen význam dňa vody, ale predovšetkým vody samotnej. V ďalšom príspevku boli prítomní hostia informovaní o územnej pôsobnosti a každodennej pracovnej činnosti Správy povodia Slanej ako aj o aktuálnych vodohospodárskych témach, vrátane povodňových situácií v regióne. Prítomných zaujala najmä téma využitia energie vodných tokov na výrobu elektrickej energie a história budovania MVE na Slovensku.
Potenciálom povrchovej vody v povodí toku Slaná prítomných upútala RNDr. Šipikalová z SHMÚ Regionálne stredisko Banská Bystrica.
Zaujímavou témou bol aj príspevok Ing. Leškovej z SHMÚ Bratislava, v ktorom poukázala na historicky najväčšie zásoby vody v snehu v povodí Slanej dosiahnuté v polovici februára 2013 v množstve 363 mil. m3. Toho roku sú zásoby vody zo snehu minimálne.
Príspevkom na tému „Revitalizácia riek v okrese Revúca a vybrané problémy riečnych biotopov“ pracovníci ŠOP NP Muránska Planina upozornili na nutnosť zosúladenia stavebných akcií plánovaných a realizovaných na vodných tokoch a tiež na nevyhnutnosť zvýšenej výmeny informácii zainteresovaných strán.
Následne Ing. Inga Kušniráková z OZ Banská Bystrica svojím príspevkom zameraným na migračné bariéry na tokoch Slaná a Rimava poukázala na rôzne typy bariér a predstavu správcu vodných tokov o ich postupnej revitalizácii. .
Ing. Ján Munkáči – predseda Výkonnej rady Združenia zamestnávateľov vo vodnom hospodárstve poukázal na klady a zápory spolupráce SVP s obecnými úradmi. Tu prispeli svojimi skúsenosťami úsekoví technici zo Správy povodia Slanej, ktorí spoluprácu s obecnými úradmi podložili aj fotodokumentáciu.
Dobrú spoluprácu Obecného úradu v Plešivci s povodím Slanej pri čistení vodných tokov v k. ú. obec Plešivec vyzdvihla aj pracovníčka obecného úradu p. Molnárová, ktorá prítomných informovala o úspešnej sprievodnej akcii tohoročného Svetového dňa vody, do ktorej sa zapojila aj školská mládež a miestni aktivisti.
Zaujímavým spestrením bol príspevok pána Cyrila Motyku, ktorý sa pozrel na Slanú očami rekreanta – náruživého vodáka a jednoduchého človeka, z pohľadu rozvoja turizmu a možnosti splavovania rieky. ... splavovanie, splavovanie 2.,
závere seminára prítomní ocenili možnosť bližšie spoznať časť činností správcu vodných tokov v našom regióne a tak spoločne prispieť k zlepšeniu stavu životného prostredia a protipovodňovej ochrany.
- prečítané 1879x