Toto je pre Teba, čo chŕliš nenávisť na internete
Kampaň „Bez nenávisti na internete“ , ktorú na Slovensku realizuje Národný výbor kampane s aktívnym zapojením Ministerstva vnútra SR, úspešne napreduje a v jej rámci sa realizujú viaceré zaujímavé podujatia. V máji bola spustená oficiálna stránka kampane www.beznenavisti.sk, na ktorej je krátke video k tejto téme, ako aj facebooková stránka https://www.facebook.com/KampanBezNenavisti, kde sa priebežne uverejňujú aktuálne informácie.
V júni bola téma nenávisti na internete obsahom relácie v RTVS. Kedže kampaň je zameraná na zvyšovanie povedomia mladých ľudí i detí v oblasti porušovania ľudských práv, zameraná tiež na rozpoznávanie extrémnych, šikanujúcich prejavov najmä vo virtuálnom svete, súčasťou kampane bol krst knihy „Deti v sieti“. Kniha je určená pedagógom i širokej verejnosti a vysvetľuje všetky formy nenávisti, s ktorými sa deti i my dospelí stretávame na internete dennodenne. Kniha radí, ako sa brániť i reagovať proti nenávistným názorom, útokom na sociálnych sieťach, internetových stránkach a pod. Tieto informácie sú tiež na stráne www.beznenavisti.sk, kde sú uverejnené rady i návody, čo robiť v prípade že nájdeme správy a texty s nenávistným prejavom, vzory listov na nahlásenie takéhoto prejavu, súbor dokumentov týkajúci sa témy a množstvo užitočných rád.
V rámci akcie „Hug Day 2013 – Objímame sa bez nenávisti“ boli v 12 mestách Slovenska rozdávané propagačné materiály i predmety kampane a robená na uliciach osveta medzi ľuďmi.
Pred pár dňami bolo na oficiálnom kanále kampane na youtube zverejnené video, v ktorom Ing. Jozef Halcin, riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR a JUDr. Daniel Milo, expert na problematiku extrémizmu a nenávistných prejavov objasňujú základné východiská kampane. Pozrieť si video môžete, ak zadáte do vyhľadávača kľúčové slová kampane „Bez nenávisti na internete“. V priebehu letných mesiacov sa s kampaňou budú môcť stretnúť mladí ľudia na rôznych letných hudobných festivaloch a kultúrnych podujatiach.
Súčasťou kampane bude aj výskum zameraný na prejavy intolerancie na internete, ktorého výsledky budú prezentované na hodnotiacej konferencii v júni 2014.
Zdroj: MV SR
- prečítané 2012x