Významný prameň poznania histórie remeselníctva a cechového života mesta Rožňava
Rožňavské cechy
(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – reportáž) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave a Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenia Košického samosprávneho kraja pripravili v priestoroch knižnice 28. mája 2014 pre študentov gymnázia a širokú verejnosť prezentáciu knihy spojenú s autogramiádou autorky Sylvie Holečkovej Rožňavské cechy.
Podujatie bolo pripravené v rámci otvorenia putovnej výstavy "Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2013", kde v jednej z kategórii získala táto kniha prvenstvo.
V dopoludňajších hodinách sa oboznámili s knihou študenti a v podvečerných hodinách bolo podujatie pripravené pre širokú verejnosť. Sylvia Holečková, autorka knihy, doplnila prezentáciu odborným výkladom. Na úvod prítomných oboznámila, akú dôležitú úlohu zohrali cechy v hospodárskom živote miest a stručne vysvetlila cechovú hierarchiu. Taktiež spomenula, že najstaršou písomnou zmienkou o Rožňave je listina kráľa Ondreja III. z roku 1291. Donačná listina z roku 1291 znamenala začiatok procesu premeny banského mesta na mesto zemepánske. Dobré vzťahy si mesto udržalo so svojim zemepánom až do 17. storočia, kedy sa vzťahy začali zhoršovať a pretrvávali až do obdobia, kedy sa Rožňava stala biskupským mestom. V Rožňave vytvorilo cechy viac ako 40 druhov remesiel. Existenciu rožňavského baníckeho cechu dokazuje okrem iných skutočností aj Rožňavská Metercia.
„Autorka publikácie začala predmetnú tému spracovávať s cieľom pripraviť komornú výstavu s putovným charakterom“ píše v úvode knihy Jozef Csobádi a pokračuje „Ukázalo sa, že vybraná cesta bola správna. Výstava bola inštalovaná v Rožňave, Bratislave, Komárne, Fiľakove, v Budapešti a je o ňu stále záujem.“ Aktuálne si výstavu môžete pozrieť v Rimavskej Sobote.
„O existencii baníckeho cechu, o najstarších rožňavských cechoch, premene banského mesta na mesto remeselnícke, či o cechových insígniách a zvyklostiach, a o mnohých iných zaujímavostiach z tejto oblasti sa môžete dočítať v knihe, ktorá v súťaži Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2013 získala v kategórii Knihy o mestách – Monografické publikácie 1. miesto. Organizátorom je Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov“ prezradila Sylvia Holečková, autorka knihy Rožňavské cechy.
V prípade, že ste si knihu nestihli zadovážiť na podujatí, môžete tak urobiť v Baníckom múzeu v Rožňave. K nahliadnutiu je v priestoroch knižnice ako súčasť putovnej výstavy, ktorú si môžete prísť pozrieť do 2. júla 2014 v rámci výpožičných hodín knižnice. Vstup je zdarma.
Tatiana Bachňáková
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave
- prečítané 1087x