Zjednotená Európa
Projekt Zjednotená Európa – pestrá mozaika kultúrnej a prírodnej diverzity – utužil spoluprácu, vedomosti aj skúsenosti.
Nosnou myšlienkou projektu Zjednotená Európa – pestrá mozaika kultúrnej a prírodnej diverzity je realizovanie jedného z výstupov Svetového summitu o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorý sa konal v roku 2002 v Johannesburgu a je ním poskytnutie environmentálneho vzdelávania a vzdelania pre trvalú udržateľnosť širokej verejnosti a zapojenie čo najširšej verejnosti do tohto procesu. Tento projekt bol realizovaný a je financovaný grantovým programom Mládež v akcii, ktorý podporuje neformálne učenie mladých ľudí. Zriadili ho Európska Komisia, Európsky Parlament a členské štáty Európskej únie.
Partnermi tohto projektu zameraného na získavanie vzdelávacích skúseností prostredníctvom programu Mládež (prostredníctvom neformálneho a informálneho vzdelávania mládeže) v oblasti kultúrneho povedomia a komunikácie, v interkultúrnom dialógu, v predstavení špecifík kultúrnej a prírodnej diverzity každej zo zúčastnených krajín a zároveň aj na zdokonalenie sa v cudzom jazyku (komunikačný jazyk projektu je angličtina) sú Občianske združenie BIOSPEKTRUM, Rožňava a NGO EKOPROJEKT-SLIVEN z Bulharska.
Samotná bilaterálna mládežnícka výmena spomínaného medzinárodného projektu sa uskutočnila v dňoch od 30.8. do 5.9.2008 medzi dvoma slovenskými národnými parkami (Nízkymi a Vysokými Tatrami) v malebnej dedinke Bobrovec a zúčastnilo sa jej 10 študentov a 2 vedúci z mesta Sliven (z Bulharska) a 10 študentov z mesta Rajec a Liptovský Mikuláš s 2 vedúcimi a niekoľkými dospelými dobrovoľníkmi (zo Slovenska).
Workshopy počas stretnutia boli zamerané na krajinu v jednotlivých regiónoch zúčastnených krajín a vplyvy antropogénnej činnosti; na spoločné slovanské korene – formou kalendárov slovenských a bulharských ľudových zvykov, tradícií, krojov, piesní a tancov; po stopách bulharsko-slovenských vzťahov a v neposlednom rade aj na kultúrne a historické pamiatky regiónov odkiaľ študenti pochádzali.
Mladí ľudia počas práce na projekte umocnili svoje presvedčenie, že multikultúrna výchova mládeže má v „novej“ – zjednotenej Európe svoje veľmi dôležité miesto a korešponduje so záujmom mladých ľudí z europských krajín žiť v spoločnom svete, kde sa nachádza bohatý kultúrny a historický odkaz a pre jeho dôležitosť je známy. Prácou na projekte sme dosiahli súlad medzi mladými ľuďmi dnešnej doby a odkazom predkov.
Všetci, ktorí sa zúčastnili aktivít v rámci projektu získali osvedčenie Youthpass, ktoré potvrdzuje skúsenosť neformálneho vzdelávania. Tento dokument by mal mladým ľuďom pomôcť v budúcom profesionálnom živote a zabezpečuje uznanie získaných kompetencií počas trvania projektu. Youthpass je vnímaný ako nástroj na uznanie neformálneho vzdelávania, čo by malo prispieť k podpore zamestnanosti mladých ľudí a k ich celkovému osobnostnému rozvoju.
- prečítané 2386x