Ako to vnímate?
Ako vnímate 17. november?
Riaditeľ základnej školy: „Pre mňa to znamená možnosť nosiť rifle, možnosť cestovať a byť občanom Európskej Únie bez obmedzenia. Určité veci sa zmenili - k dobrému, no určité veci ľudia chápu zle. Ale je to veľký pokrok pre našu spoločnosť a ľudí, ktorí chcú žiť v Európe.“
Pedagogička: „Je to možnosť voľby, možnosť prejaviť sa a cestovať. Keď som bola dieťa mala som v časoch nežnej revolúcie pocit strachu a neistoty, ale potom keď som bola teenager som cítila, že to bola zmena k lepšiemu- zmena vpred.“
Učiteľ základnej školy: „17. november znamenal pre mňa možnosť slobodných volieb, otvorenie hraníc do sveta – konečne aj do USA od pondelka. Mám právo prejavovať svoj názor, mám možnosť komunikovať cez internet. Neexistujú bariéry, čo sa týka prejavu názoru. V čase revolúcie som bol študentom na VŠ, a novembrové udalosti som veľmi hekticky prežíval. Zapájal som sa do rôznych aktivít a vedel som, že tento deň prinesie len a len dobré... Ja sa na to dívam takto – konečne padol komunizmus a som tomu veľmi rád.“
Študentka pôsobiaca dlhšiu dobu v zahraničí: „Okrem mnohých dobrých vecí to prinieslo aj veľa zlého. Niektorí ľudia nemajú čo jesť, dokonca nemajú ani strechy nad hlavami. Mne sa najviac páči, že človek môže voľne cestovať do zahraničia a má možnosť vzdelávať sa a realizovať aj v cudzích krajinách.“
Študentka gymnázia: „Neviem čo to znamená, pretože ja som to nezažila, lebo som študentka. Pre mňa to znamená len toľko, že mám voľno a nemusím ísť do školy. Ale na druhej strane viem, že v tých časoch bolo takmer nemožné ísť študovať do zahraničia, chodiť na stáže, takže určite to vnímam z môjho pohľadu pozitívne.“
Bača: „Za komunistov pracoval každý a teraz väčšinou ľudia nepracujú, sú na podpore. Mne je to už jedno, lebo som na penzii. Keď predtým niekto nepracoval, tak ho zavreli... A teraz majú ľudia voľno, robia si čo chcú. Aj keď teraz ľudia nemajú zamestnanie, prepúšťajú ich zo závodov.“
Náhodný chodec: „To je jedno či to bolo vtedy, alebo je to teraz... Ale teraz je to asi lepšie, len keby boli peniaze .“
Robotník: „Za komunistov bolo lepšie, bolo viacej roboty. Teraz sa robí viac súkromníctva. Po 17.novembri nastala zmena, pre chudobu nie veľmi dobrá, ale dá sa s tým nejako vyrovnať. Predtým bolo aj lacnejšie.“
Nezamestnaný: „Predtým bolo lepšie ako teraz, lebo teraz je všetko drahé a za veľa vecí sa nemuselo ani platiť. Žijem len z podpory, je to veľmi ťažké a musím z toho vyžiť.“
Nezamestnaný: „Ako sa zmenil tento život ? ... Ja žijem z ruky do úst. Podaktorí sa majú aj dobre, hlavne tí, ktorí žijú v mestách a sú zamestnaní. S ostatnými je to čím ďalej horšie, ale za to môže naša vláda... Ale tak nám treba, lebo sme vtedy kričali “ To je ono!“. “
Dôchodkyňa: „17.november – z jednej strany mal veľmi kladný dopad na nás, aj na dôchodcov. Ale bohužial - aj negatívne veci sa udiali, nakoľko z našich dôchodkov sa teraz ťažko vyžije. Okrem toho - veľa ľudí stráca strechy nad hlavou, pracovné príležitosti sú malé a majú aj doslova existenčné problémy. To tu predtým nebolo. Dnes už aj lieky si musíme platiť a sú drahé. Ale napriek tomu, všeobecne si myslím, že klady prevažujú nad negatívami.“
Pedagóg: "Hmm... 17.november? ... /úsmev/ .. Hmm, no bola to doba úžasná, hektická, ľudia sa schádzali do ulíc, začali vyjadrovať svoje názory a pocity.. Zo začiatku som sa zúčastňoval akcií, ktoré organizovala ešte vtedajšia Verejnosť proti násiliu, dochádzalo k zastrašovaniu a priznám sa boli dni, keď som z nich aj so strachom odchádzal... A 17. november dnes, po rokoch?... Aj keď aj dnes sú určite problémy, je to oveľa uvoľnenejšie, pohodovejšie a naozaj sa žije oveľa príjemnejšie. Myslím, že mne a aj iným ľudom sa žije oveľa lepšie"
- prečítané 3855x
Aj ja oceňujem tému! V
Trochu by som to poopravil
presne tak. Ale pooprvím aj
Pre nás-vtedajších 17
Ujo robotnik
Nie je to celko tak ako
tu ked hladate niekekoho na
Video anketa 17. november
pekný výpovedný článok.
Vacsina ludi tio vidi tak,
Noo, velmi pekny a hlavne
tie slečny su pekne:)))
...dám Ti na ne nick na
kde su tie